Instagram Silinmiş Bir Hesap Kullanıcı Adı Alınabilir mi?

Merhaba herkese, palamedya.com olarak bilgilendirici ve anlaşılır içeriklerimize düzenli bir şekilde devam etmekteyiz. Bu içeriğimizde “Instagram’da Silinmiş Bir Hesap Kullanıcı Adı Nasıl Alınır?” sorusuna detaylı ve açıklayıcı bir cevap arayacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Öncelikle sorunun başından ele alalım ve yolunuzu kısaltmak adına kendinize aşağıdaki soruları sormalısınız. Bu sayede size uygun çözümü yazının detaylarında daha rahat bulabileceksiniz.

 • Almak istediğiniz Instagram kullanıcı adı sizin daha önce sahip olduğunuz bir hesaba mı ait?
 • Almak istediğiniz Instagram kullanıcı adı bir marka adı mı? Ve bu markanın sahibi siz misiniz?
 • Kullanıcı adını almak istediğiniz hesapla veya marka ile herhangi bir bağlantınız yok mu?

Daha Önceden Size Ait Olan Silinmiş Bir Instagram Hesap Kullanıcı Adı Nasıl Alabilirsiniz?

Bu büyük ihtimalle sizde veya çevrenizde denk gelme olasılığı çok yüksek bir durumdur. Çok eskiden açtığınız bir Instagram hesabınızda çok beğendiğiniz bir kullanıcı adı vardı, bu hesabı gerek istemeyerek veya isteyerek veya başka bir nedenden dolayı sildiniz. Bugün ise o instagram kullanıcı adına sahip olmak istiyorsunuz. Eğer yukarıda örneklediğimiz şekilde bir olay yaşadıysanız yapmanız gereken Instagram’a iletişim maili atarak o silinmiş hesabın size ait olduğunu kanıtlamalı ve bu hesabı “yanlışlıkla” sildiğinizi belirtmeniz gerekmekte. Aşağıda vereceğimiz adımları izleyerek bu işlemi en kısa şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

 1. Bu linke tıklayarak veya parantez içerisindeki mail adresini kopyalayarak Instagram’ın iletişim adresine ulaşabilirsiniz. (help@instagram.com).
 2. Kendi cümlelerinizle, İngilizce biliyorsanız İngilizce, bilmiyorsanız Google Translate kullanarak mailinizi hazırlayın. (Eğer Google Translate ile çeviri yaptıysanız; sonrasında mutlaka İngilizce bilen bir arkadaşınızdan onay alın.)
 3. Herhangi bir formata bağlı kalmaksızın, daha önce sizin olan silinmiş hesabın size ait olduğunu belirten kanıtları iletin. İşlemin hızlı sürmesini istiyorsanız mümkünse tüm kanıtları toplayın. (O hesabın bağlı olduğu mail adresinin kontrolünün sizde olduğunu, hesapta kişisel fotoğraflarınız bulunuyorsa, elinizde maili attığınız günün tarihini yazan bir kağıtla fotoğrafınız vs.)
 4. Mailin sonuna şu anki kullandığınız hesabı belirtin ve o silinmiş hesaba ait kullanıcı adının bu hesaba verilmesini talep edin.
 5. Eğer verdiğiniz kanıtlar yetkililer için geçerliyse size kısa sürede dönüş yapacaklardır.
 6. Eğer kanıtlarınız yeterli değilse, sizden başka kanıt isteyeceklerdir. O kanıtları ileterek bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

Instagram’da Silinmiş Bir Hesap Marka Adınızı Kullanıyorsa;

Eğer bir marka sahibiyseniz elbette markanızın tam ve düzgün halini Instagram kullanıcı adınız olarak görmek istersiniz. Bu kullanıcı adı eğer silinmiş bir hesaba ait ise maalesef bazı işlemler gerekmekte.

 1. Her şeyden önce, markanızın tesciline sahip olmanız gerekmekte.
 2. Marka tesciliniz bulunmuyorsa; EPATS üzerinden E-devlet bilgileriniz ile giriş yaparak marka tesciline başvuru sağlayabilirsiniz.
 3. Markanız onay aldıktan sonra size bir tescil belgesi verilecektir. (Bu onay süresi 1 ay da sürebilir 8 ay da.)
 4. Onayı aldığınız gibi Instagram ile mail yolu ile iletişime geçmelisiniz.
 5. Mail içeriğini kendi cümleleriniz ile yazmanız size inanılmaz bir fayda sağlayacaktır.
 6. Mail içeriğinde: Daha önce silinmiş bir hesabın kullandığı ve tescili tarafınızca yapılmış olan bir markanın adını sizin kullanmak istediğinizi belirtin.
 7. Birkaç kontrol sonrası ve bir miktar yazışarak, yaptıklarınız doğru ise kullandığınız hesaba istediğiniz kullanıcı adı verilecektir.

Bağlantınız Olmayan veya Marka ile Alakası Bulunmayan Silinmiş bir Instagram Hesabının Kullanıcı Adı Alınabilir mi?

Hayır, alamazsınız. Eğer o silinmiş hesabın kullanıcı adını almanız için bir marka tesciliniz yoksa veya o hesap daha önce size ait değilse maalesef bu işlem mümkün değildir. Daha yaratıcı ve şık bir isim bulmak için hâlâ şansınız bulunuyor demektir. İyi şanslar.

Instagram’da silinmiş bir hesabın kullanıcı adını nasıl alabileceğinize dair işlemleri anlattık. Yukarıda verdiğimiz örnekler dışında başka bir durum içerisindeyseniz bize yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Dilimiz döndüğünce, Instagram izin verdiğince size yardımcı olmak isteriz.